PNEWS
Home » Winners Emerge From 2021 Latin Grammy Awards (See Full List)
Entertainment

Winners Emerge From 2021 Latin Grammy Awards (See Full List)

The 2021 Latin Grammy Awards has taken centre stage in the Las Vegas, with performances from Omar Apollo, Bad Bunny, Ozuna, and others.

Below is a full list of winners at the remarkable event.

Some of the nominees are: J Balvin, Karol G, Natalia Lafourcade, Arca, Omar Apollo, Rauw Alejandro, Rita Indiana, Bad Bunny, Ricky Martin, Camilo, Farruko, and Bizarrap.

Record of the Year

Pablo Alborán – Si Hubieras Querido
Rauw Alejandro – Todo de Ti
Marc Anthony – Un Amor Eterno (Versión Balada)
Paula Arenas – A Tu Lado
Andrés Calamaro & Julio Iglesias – Bohemio
Camilo – Vida de Rico
Diamante Eléctrico – Suéltame, Bogotá
Ricardo Montaner, Mau y Ricky, Camilo, Evaluna Montaner – Amén
Ricardo Montaner & Juan Luis Guerra – Dios Así lo Quiso
C. Tangana & Omar Apollo – Te Olvidaste
WINNER: Caetano Veloso & Tom Veloso – Talvez

Album of the Year

Pablo Alborán – Vértigo
Paula Arenas – Mis Amores
Bad Bunny – El Último Tour del Mundo
WINNER: Rubén Blades y Roberto Delgado & Orquesta – Salswing!
Camilo – Mis Manos
Nana Caymmi – Nana, Tom, Vinicius
Juan Luis Guerra – Privé
Juanes – Origen
Natalia Lafourcade – Un Canto por Mexico, Vol. II
C. Tangana – El Madrileño

Song of the Year

Paula Arenas – A Tu Lado
Diamante Eléctrico – A Veces
Tainny & J Balvin – Agua
Carlos Vives & Ricky Martin – Canción Bonita
Ricardo Montaner & Juan Luis Guerra – Dios Así lo Quiso
Maluma – Hawái
Javier Limón, Juan Luis Guerra & Nella – Mi Guitarra
WINNER: Yotuel, Gente De Zona, Descemer Bueno, Maykel Osorbo, El Funky – Patria y Vida
Mon Laferte & Alejandro Fernández – Que Se Sepa Nuestro Amor
Pablo Alborán – Si Hubieras Querido
Rauw Alejandro – Todo de Ti
Camilo – Vida de Rico

Best New Artist

Giulia Be
María Becerra
Bizarrap
Boza
Zoe Gotusso
Humbe
Rita Indiana
Lasso
Paloma Mami
Marco Mares
WINNER: Juliana Velásquez

Best Pop Vocal Album

Andrés Calamaro – Dios los Cría
WINNER: Camilo – Mis Manos
Pedro Capó – Munay
Danna Paola – K.O.
Reik – De México

Best Traditional Pop Vocal Album

Pablo Alborán – Vértigo
Paula Arenas – Mis Amores
WINNER: Juan Luis Guerra – Privé
Nella – Doce Margaritas
Diego Torres – Atlántico a Pie

Best Pop Song

Sebastián Yatra – Adiós
Nella – Ahí
Carlos Vives & Ricky Martin – Canción Bonita
Mon Laferte & Gloria Trevi – La Mujer
WINNER: Camilo – Vida de Rico

Best Urban Fusion/Performance

Alcover, Juan Magan & Don Omar – El Amor Es una Moda
WINNER: Rauw Alejandro & Camilo – Tattoo (Remix)
Bizarrap & Nathy Peluso – Nathy Peluso: Bzrp Music Sessions, Vol. 36
Major Lazor Featuring Guaynaa – Diplomatico
Maluma & The Weeknd – Hawái (Remix)

Best Reggaeton Performance

J Balvin – Tu Veneno
Farruko – La Tóxica
WINNER: Karol G – Bichota
Ozuna – Caramelo
Jay Wheeler, DJ Nelson & Myke Towers – La Curiosidad

Best Urban Music Album

Akapellah – Goldo Funky
WINNER: Bad Bunny – El Último Tour del Mundo
Eladio Carrión – Monarca
Ozuna – ENOC
Myke Towers – Lyke Mike

Best Rap/Hip Hop Song

WINNER: Bad Bunny – Booker T
Akapellah – Condenados
Lito MC Cassidy – La Vendedora de Placer
Nathy Peluso – Sana Sana
Bizarrap & Snow tha Product – Snow tha Product: Bzrp Music Sessions, Vol. 39

Best Urban Song

Farina – A Fuego
Tainy & J Balvin – Agua
Bad Bunny & Jhay Cortez – Dákiti
Jay DJ Nelson & Myke Towers – La Curiosidad
WINNER: Yotuel, Gente De Zona, Descemer Bueno, Maykel Osorbo, El Funky – Patria y Vida

Best Rock Album

Bunbury – Curso de Levitación Intensivo
Caramelos de Cianuro – Control
Los Mesoneros – Los Mesoneros Live Desde Pangea
No Te Va Gustar – Luz
WINNER: Vicentico – El Pozo Brillante

Best Rock Song

WINNER: Vicentico – Ahora 1
De la Tierra – Distintos
Love of Lesbian Featuring Bunbury – El Sur
Las Ligas Menores – Hice Todo Mal
No Te Va Gustar y Nicki Nicole – Venganza

Best Pop/Rock Album

Diamante Eléctrico – Mira lo Que Me Hiciste Hacer
Adan Jodorowsky & The French Kiss – Mis Grandes Éxitos
WINNER: Juanes – Origen
Love of Lesbian – V.E.H.N.
Rayos Laser – El Reflejo

Best Pop/Rock Song

Diamante Eléctrico – A Veces
Love of Lesbian – Cosmos (Antisistema Solar)
Zoé – El Duelo
Zoe Gotusso – Ganas
WINNER: C. Tangana & Andrés Calamro – Hong Kong

Best Alternative Music Album

Arca – KiCk i
Aterciopelados – Tropiplop
Caba – Cabra
Café Tacvba – Un Segundo MTV Unplugged
WINNER: Nathy Peluso – Calambre

Best Alternative Song

Nathy Peluso – Agarrate
Aterciopelados – Antidiva
Gepe & Vicentico – Confía
WINNER: C. Tangana & Jorge Drexler – Nominao
C. Tangana & Omar Apollo – Te Olvidaste

Best Salsa Album

WINNER: Rubén Blades y Roberto Delgado & Orquesta – Salsa Plus!
El Gran Combo de Puerto Rico – En Cuarentena
Willy García – El Día Es Hoy
Gilberto Santa Rosa – Colegas
Varios Artistas – En Barranquilla Me Quedo, El Disco Homenaje a Joe Arroyo

Best Cumbia/Vallenato Album

WINNER: Silvestre Dangond – Las Locuras Mías
Diego Daza & Carlos Rueda – Pa’ Que Se Esmigajen los Parlantes
Los Ángeles Azules – De Buenos Aires para el Mundo
Felipe Peláez – Esencia
Osmar Pérez & Geño Gamez – Noche de Serenata

Best Merengue/Bachata Album

Alexandra – Bachata Queen
Manny Cruz – Love Dance Merengue
Luis Segura – El Papá de la Bachata, Su Legado (Añoñado I, II, III, IV)
WINNER: Sergio Vargas – Es Merengue ¿Algún Problema?
Fernando Villalona – Insensatez

Best Traditional Tropical Album

José Aguirre Cali Big Band – Gente con Alma
Chabuco – Chabuco en la Habana
WINNER: Alain Pérez, Issac Delgado y Orquesta Aragón – Cha Cha Chá: Homenaje a lo Tradicional
Jon Secada & Gonzalo Rubalcaba – Solos
Leoni Torres – Alma Cubana

Best Contemporary Tropical Album

Billos – Legendarios
Diana Burco – Río Abajo
WINNER: Gloria Estefan – Brazil305
Pedrito Martínez – Acertijos
Juventino Ojito y Su Son Mocaná – La Música del Carnaval – XX Aniversario

Best Tropical Song

Omara Portuondo Featuring Gaby Moreno – Bolero a la Vida
WINNER: Ricardo Montaner & Juan Luis Guerra – Dios Así lo Quiso
Chabuco – Mas Feliz que Ayer
Juan Luis Guerra – Pambiche de Novia
Dayhan Díaz y Charlie Cardona – Un Sueño Increíble (Homenaje a Jairo Varela)

Best Singer-Songwriter Album

AleMor – Alemorología
Alex Cuba – Mendó
WINNER: Mon Laferte – Seis
Covi Quintana – Mañana Te Escribo Otra Canción
Rozalén – El Árbol y el Bosque

Best Ranchero/Mariachi Album

El Bebeto – Cuando Te Enamores
WINNER: Vicente Fernández – A Mis 80’s
Nora Gonález – #Charramillennial – Lady
Christian Nodal – AyAyAy! (Súper Deluxe)
Pike Romero – Soy México

Best Banda Album

Banda el Recodo de Cruz Lizárraga – Concierto Mundial Digital Live
Banda los Recoditos – Vivir la Vida
Banda los Sebastianes – Sin Miedo al Éxito
Joss Favela – Llegando al Rancho
WINNER: Grupo Firme – Nos Divertimos Logrando lo Imposible

Best Tejano Album

WINNER: El Plan – Pa’ la Pista y Pa’l Pisto, Vol. 2
Ram Herrera – Back on Track
La Fiebre – Histórico
Solido – Incomporable
Vilax – Un Beso Es Suficiente

Best Norteño Album

Calibre 50 – Vamos Bien
Gera Demara – De Vieja Escuela
La Energía Norteña – Diez
WINNER: Los Dos Carnales – Al Estilo Rancherón
Los Plebes Del Rancho De Ariel Camacho y Christian Nodal – Recordando a una Leyenda
Palomo – Volando Alto

Best Regional Song

WINNER: Christian Nodal – Aquí Abajo
Nora González con Lupita Infante – Cicatrices
Beto Zapata – 40 y 21
Mon Laferte & Alejandro Fernández – Que Se Sepa Nuestro Amor
Camilo & Los Dos Carnales – Tuyo y Mío

Best Instrumental Album

Omar Acosta y Sergio Menem – Entretiempo y Tiempo
Cristovão Bastos e Rogério Caetano – Cristovão Bastos e Rogério Caetano
Hamilton de Holanda e Mestrinho – Canto da Praya – Ao Vivo
Ara Malikian – Le Petit Garage (Live)
WINNER: Toquinho e Yamandu Costa – Toquinho e Yamandu Costa – Bachianinha (Live at Rio Montreux Jazz Festival)

Best Folk Album

Leonel García – Amor Pasado
Tato Marenco – Jemas
WINNER: Petrona Martinez – Ancestras
Nahuel Pennisi – Renacer
Alejandro Zavala – Vocal

Best Tango Album

Pan American Symphony Orchestra Sergio Buslje – Tango of the Americas
Federico Pereiro – 348
Quinteto Revolucionario – 100 Años
Tanghetto – Tanghetto Plays Piazzolla
WINNER: Tinto Tango – Tinto Tango Plays Piazzolla

Best Flamenco Album

Paco Candela – Alma de Pura Raza
WINNER: Pepe de Lucía – Un Nuevo Universo
Israel Fernández & Diego del Morao – Amor
Rafael Riqueni – Herencia
María Toledo – El Rey

Best Latin Jazz/Jazz Album

Antonio Adolfo – Bruma: Celebrating Milton Nascimento
Roxana Amed – Ontology
Edmar Castaneda – Family
WINNER: Iván Melon Lewis – Voyager
Miguel Zenón & Luis Perdomo – El Arte del Bolero

Best Christian Album (Spanish Language)

Anagrace – Hora Dorada
WINNER: Aroddy – Ya Me Vi
Aline Barros – Rendención
Majo y Dan – Vida Encontré
William Perdomo – Milagro de Amar

Best Portuguese Language Christian Album

Daniela Araújo – Catarse: Lado B
Sarah Farias – Sarah Farias (Ao Vivo)
WINNER: Anderson Freire – Seguir Teu Coração
Leonardo Gonçalves – Sentido
Eli Soares – Eli Soares 10 Anos

Best Portuguese Language Contemporary Pop Album

WINNER: Anavitória – Cor
Vitor Kley – A Bolha
Nando Reis & Duda Beat – Duda Beat & Nando Reis
Fernanda Takai – Será Que Você Vai Acreditar?
Tuyo – Chegamos Sozinhos em Casa, Vol. 1

Best Portuguese Language Rock or Alternative Album

WINNER: A Cor do Som – Álbum Rosa
André Abujamra – Emidoinã
BaianaSystem – OXEAXEEXU
Marcelo D2 – Assim Tocam Meus Tambores
Scalene – Fôlego
Velhas Virgens – O Bar Me Chama

Best Samba/Pagode Album

Martinho da Vila – Rio: Só Vendo a Vista
WINNER: Paulinho da Viola – Sempre Se Pode Sonhar
Nei Lopes, Projeto Coisa Fina e Guga Stroeter – Nei Lopes, Projeto Coisa Fina e Guga Stroeter No Pagode Black Tie
Diogo Nogueira – Samba de Verão
Varios Artistas – Onze (Músicas Inéditas de Adoniran Barbosa)

Best MPB (Musica Popular Brasileira) Album

WINNER: Zeca Baleiro – Canções d’Além-mar
Delia Fischer – Hoje
Thiago Holanda – Tempo de Viver
Luedji Luna – Bom Mesmo É Estar Debaixo D’Água
Zé Manoel – Do Meu Coração Nu

Best Sertaneja Music Album

WINNER: Chitãozinho e Xororó – Tempo de Romance
Daniel – Daniel em Casa
Marília Mendonça, Maiara & Maraísa – Patroas
Os Barões da Pisadinha – Conquistas
Michel Teló – Pra Ouvir No Fone

Best Portuguese Language Roots Album

Luiz Caldas – Sambadeiras
Sara Correia – Do Coração
Orquestra Afrosinfônica André Magalhães & Ubiratan Marques – Orin a Língua Dos Anjos
Elba Ramalho – Eu e Vocês
WINNER: Ivete Sangalo – Arraiá da Veveta

Best Portuguese Language Song

Chico Chico e João Mantuano – A Cidade
Melim – Amores e Flores
Nando Reis – Espera a Primavera
Maneva & Natiruts – Lágrimas de Alegria
WINNER: Anavitória e Lenine – Lisboa
Ivete Sangalo & Emicida – Mulheres Não Têm que Chorar

Best Latin Children’s Album

Cantoalegre – Otra Vuelta al Sol
Danilo & Chapis – Danilo & Chapis, Vol. 1
Mi Casa Es Tu Casa – Cancionnes de Cuna
Victoria Sur – Nanas Consentidoras
WINNER: Tu Rockcito y Orquesta Filarmónica de Medellín – Tu Rockcito Filarmónico

Best Classical Album

Jordi Savall & Le Concert des Nations – Beethoven: Révolution, Symphonies 1 à 5
Ney Fialkow & Hugo Pilger – Claudio Santoro: A Obra Integral para Violoncelo e Piano
WINNER: Kristhyan Benitez – Latin American Classics
Manuel Barrueco – Music From Cuba and Spain, Sierra: Sonata para Guitarra
Héctor Infanzón – Tres Historias Concertantes

Best Classical Contemporary Composition

Héctor Infanzón & William Harvey – Concierto para Violín y Orquesta-Remembranzas
Orlando Jacinto García Featuring Amernet String Quartet – Cuatro
Ensamble Contemporáneo Universitario (ECU) & Banda de Conciertos de Cartago (BCC) – Desde la Tierra Que Habito
Osvaldo Golijov – Falling Out of Time
WINNER: Manuel Barrueco – Music From Cuba and Spain, Sierra: Sonata para Guitarra

Best Arrangement

Roxana Amed – Blue in Green (Sky and Sea)
America Viva Band – Tierra Mestiza
Jorge Calandrelli – Adiós Nonino
Melody Gardot – Um Beijo
WINNER: Juan Luis Guerra – Ojalá Que Llueva Café (Versión Privé)

Best Recording Package

WINNER: Gilberto Santa Rosa – Colegas
Dani Martín – Lo Que Me Dé la Gana
Leiva – Madrid Nuclear
Zahara – Puta
Jarabe de Palo – Tragas o Escupes

 

Best Engineered Album

Salvador Sobral – BPM
Antonio Adolfo – Bruma: Celebrating Milton Nascimento
WINNER: C. Tangana – El Madrileño
Priscila Tossan – Iceberg
Natalia Lafourcade – Un Canto por México, Vol. II

Producer of the Year

Alizzz
WINNER: Edgar Barrera
Bizarrap
Marcos Sánchez
Dan Warner

Best Short Form Music Video

WINNER: Marc Anthony – Un Amor Eterno
BaianaSystem Featuring BNegão – Reza Forte
Fuel Fandango Featuring María José Llergo – Mi Huella
Carlos do Complexo & Bibi Caetano – Visceral
Selena Gomez – De Una Vez

Best Long Form Music Video

Café Tacvba – Un Segundo MTV Unplugged
Carolina Deslandes – Mulher
WINNER: Juan Luis Guerra – Entre Mar y Palmeras
Juanes – Origen [Documental]
Gastón Lafourcade – Quien Me Tañe Escucha Mis Voces (Documental)

Related posts

Sale Of Tickets Continues For Shows That Can’t Hold

Philip Atume

BAFTA 2021 Nominees: Kingsley Ben-Adir, Bukky Bakray, Others Make List

Philip Atume

Will Smith: American Actor Considers Running For Political Office

Philip Atume

Leave a Comment

...bridging information gap